Sila meditácie

Sila meditácie

Pravdepodobne všetko vo vesmíre pracuje na princípe duality, či v jednoduchosti povedané na základe opačných pólov. Každá akcia, ktorú spôsobíme vyvolá reakciu, deň sa strieda s nocou rovnako nám, ako všetkým ostatným živočíchom na tejto planéte a v neposlednom rade nádych je predzvesťou výdychu.

Tento princíp sa dá preniesť asi do každého smeru nie len našej spoločnosti. Nájdeme ho v našom profesnom prostredí, v rodine, ale je taktiež neoddeliteľnou súčasťou aj tréningového procesu.

Tak, ako platí v čínskej filozofii princíp Jin a Jang, je aj súčasťou tohto tréningového plánu uvedomenie si, že pohyb znamená život, ale taktiež pre kvalitný a zdravý pohyb, potrebujeme oddych, alebo regeneráciu.

Meditácia je súčasťou mnohých kultúr už po stáročia a postupne sa etabluje aj v našom západnom svete. Jej účinky si prešli radou skúmaní a benefity, ktoré ponúka sú neodškriepiteľné. 

Napríklad:

– svetová rekordérka v pamäti na čísla a ich presnej postupnosti priznala, že meditácia je súčasťou aj jej denného procesu. 

-piloti formuly 1 pravidelne meditujú kvôli lepšej koncentrácii a ovládaniu vlastného dychu. 

Princípom meditácie je upokojiť myseľ a stíšiť „šum“ nie len okolia, ale najmä našej vlastnej mysle. 

Ak nemáš možnosť navštíviť napríklad hodinu jógy, meditáciu môžeš skúsiť aj v pokoji vlastného domova. Stačí ak vyskúšaš niektorú z techník 10 minút denne a dáš tomu šancu aspoň na 10 dní (ako odporúča napríklad Tim Ferris). Ja by som však odporučil o trošku viac a teda aspoň dobre známych 21 dní.

V jednoduchosti je krása a to isté môže platiť aj pri meditácii.

    •  Vyskúšaj si nájsť pokojnú polohu (kľudne v sede na gauči) a so zavretými očami si môžeš počítať nádych s výdychom. Mne vyhovuje ak sa sústredím, akoby nádych prechádzal najskôr len cez ľavú nosnú dierku (1). Výdych nasleduje cez pravú nosnú dierku (2). Nasleduje ich pomyselná výmena kedy nádych je cez pravú nosnú dierku (3) a výdych cez ľavú (4). Následne ukončím nádychom cez obe nosné dierky (5) a výdychom taktiež cez obe nosné dierky (6). Tak pokračujem napríklad do 24 a potom opakujem od 1tky. Ak sa pomýlim, začínam vždy jednotkou.

    • Ďalší jednoduchý sposob je pustiť si pokojnú pieseň, započúvať sa do tónov a pravidelne dýchať. Pieseň (hudba) sa môže kľudne opakovať 3x, čiže ak má približne 3 a ½ minuty, máme takmer 10 minút.

    • Pozorovať plameň sviečky je taktiež spôsob, ako sa môže začať. Pokojný plamienok sviece nás dokáže „zhypnotizovať“ svojím pokojom a tok myšlienok v našej mysli sa jemne spomalí.

    • Taktiež si môžeme opakovať niektorú „našu“ mantru (niečo, čo má pre nás zmysel, ako napríklad „Ďakujem za všetko, čím som bol obdarený! Ďakujem za strechu nad hlavou! Ďakujem že žijem v období mieru“ a pod. Taktiež to môže byť niečo, ako „Láska, láska, láska…“)

Najdôležitejšie zo všetkého je skúsiť pozastaviť rýchly tok myšlienok a upokojiť našu mysel. Nehnevajte sa na seba, ak to nebude jednoduché, pretože mozog je úžasný orgán, ktorý je stále v nasadení a túži po našej pozornosti. Všetko je to v poriadku! Ak myšlienka príde, nechaj ju pokojne ísť ďalej, ako by to bol vozeň na vlaku. Nesnaž sa nasilu bojovať so svojou mysľou. Vyskúšaj s ňou splynúť a vychutnať si moment, ktorý tu máme práve teraz.

Ďalšia veľmi dôležitá súčasť meditácie je dych. Je mnoho techník, ktoré majú rôzny účinok, avšak na začiatok dýchaj prirodzene. Snaž sa dýchať nie len do pľúc, ale sledovať, ako tvoj dych smeruje do brucha a postupne zaplní každú bunku tvojho tela. Vyskúšaj jemne natiahnuť dĺžku nádychu a taktiež výdychu pekným plným dychom.

Ako posledné, nie však menej dôležité, kľudne začni, alebo ukonči meditáciu prianím, aby boli napríklad všetci tvoji blízki zdraví a šťastní, alebo kľudne všetci ľudia našli svoje šťastie, aby sme sa lepšie správali k zvieratám a podobne. Nemyslieť skrátka len na seba, ale dopriať šťastie aj ostatným, aj keď „ len“ týmto spôsobom!