V prírode sa pravdepodobne nachádza odpoveď takmer na všetky naše otázky. Je dosť možné, že sa nemusia týkať len nášho zdravia ako takého, ale aj psychického rozpoloženia, inšpirácie alebo nám príroda dokáže ukázať obraz toho, kým sme alebo kam smerujeme. Je totiž odrazom toho, ako žijeme nielen sami v sebe, ale aký vplyv máme aj na náš enviroment.
A práve z prírody pochádzajú aj medicínske huby. Využívajú sa v rôznych alternatívnych medicínach už pravdepodobne niekoľko tisíc rokov. Či už to bolo v Ajurvéde, Čínskej medicíne alebo ich rôzne druhy používali indiánski šamani alebo naši liečitelia či mastičkári (používali sa aj vo forme napríklad rôznych zásypov pri poraneniach).
Tie najznámejšie pochádzajú zväčša z Ázie (Čína, Japonsko…), ale aj huby v našich končinách majú mnoho benefitov. V súčasnej dobe prebiehajú viaceré výskumy tuzemských húb pracujúce na tom, ako ich budeme vedieť využiť pri liečbe či prevencii zdravotných komplikácií.
Ako naznačuje úvod o sile prírody a jej vplyve na mnohé aspekty nášho života, presne tak by sme mohli označiť aj medicínske huby. Ich účinok je totiž naozaj rozsiahly! Ukrývajú v sebe mnoho benefitov a môžu nám pomôcť nielen napríklad ako prevencia pred chorobou, ale zlepšujú aj naše kognitívne funkcie, skvalitňujú spánok či napomáhajú pri obnove životnej energie! Avšak, vždy platí, že každá minca má dve strany. Práve odrazom prírody a jej odpoveďou na náš vplyv a životný štýl je, že ak sú huby pestované v nie zdravom prostredí, nasajú do seba z pôdy, ovzdušia či dažďových kvapiek aj to, čo zdraviu prospešné nie je. Môžu sa stať toxickými, obsahovať mnoho ťažkých kovov či iných škodlivých chemikálií. Práve preto by sme mali vyberať tieto produkty len s doloženým certifikátom nezávadnosti prostredia, v ktorom sú pestované. Avšak, a čo je pre mňa veľmi dôležité, snažiť sa aj o to, aby sme my sami podmienky na zemi skôr zlepšili a nie práve naopak. Nenechávať to na niekom inom! V zdravej prírode a pozitívnom prostredí sa nám bude žiť jednoducho lepšie!
Sila zdraviu prospešných húb je hlavne v ich obsahu nielen vitamínov a minerálov, ale taktiež proteínov či antioxidantov.
Antioxidanty majú schopnosť znižovať oxidačný stres, pomáhajú telu pri eliminácii voľných radikálov, ktoré mohli vzniknúť pri rôznych metabolických procesoch. Či už je to napríklad znečistené ovzdušie, nevyvážená strava, zlý životný štýl a podobne. Obsah antioxidantov v hubách (najmä vitamín C, selén, cholín..) má schopnosť napomôcť v tele tieto patogény nie len neutralizovať, ale chránia aj samotnú bunku a pôsobia aj ako prevencia.
Ďalším pozitívnym vplyvom húb je aj pravdepodobná prevencia pred rakovinou. Na svedomí to majú Beta-Glukány, ktoré v tele pôsobia ako imunomodulátory. To znamená, že posilňujú silu imunitného systému a zároveň podporujú protinádorovú aktivitu, zabraňujú a chránia pred niektorými infekciami a podobne.
Určitý zdravotný benefit majú huby aj v oblasti zdravia a funkcie mozgu. Podporujú kognitívne funkcie a môžu zlepšovať koncentráciu, pamäť a taktiež chránia pred miernym kognitívnym poškodením (MCI), ktoré častokrát prerastie až v Alzheimerovu chorobu. Štúdia National University of Singapore z roku 2011, ktorá trvala 6 rokov a zúčastnilo sa jej 663 ľudí preukázala, že konzumácia húb aspoň 2x týždenne môže pravdepodobne znížiť riziko vzniku MCI až o 50%.
Spôsobené je to pravdepodobne zlúčeninou ergotioneín. Ergotioneín je silný antioxidant, ktorý si telo nedokáže vytvoriť samo a je teda dôležité doplniť ho stravou. Určité látky, ktoré huby obsahujú, ako napríklad hericenony, erinacíny a scabroníny by mohli pomáhať pri raste a vzniku nových neurónov. Avšak, pre potvrdenie tu treba ešte viacero výskumov.
Tak, ako je to vo svete prírody napríklad s bylinkami, ich účinkom a vplyvom na zdravie, podobne je to aj pri hubách. Každá huba má svoju špecifickú charakteristiku a hodí sa na niečo iné. Zatiaľ čo jedny huby nám pomôžu dodať energiu či zlepšia športový výkon, iné pomôžu pri koncentrácii, ďalšie nás upokoja a zlepšia spánok. Práve preto si treba huby vyberať podľa toho, akú oblasť nášho života chceme zlepšiť, ale aj kedy jednotlivé huby užívať.
Huba, ktorá musí odolávať vrtochom prírody naozaj v nehostinnom prostredí. Rastie totiž vo vysokých nadmorských výškach (Himaláje), kde sa prežíva naozaj veľmi ťažko. Možno práve vďaka svojej húževnatosti a vôli prežiť v sebe nesie naozaj veľa benefitov a už v starej Číne bola veľmi vzácna a drahá!
V tradičnej čínskej medicíne sa Cordyceps využíval napríklad pri liečbe ľadvín, pľúc, únave alebo takmer všade tam, kde moderná medicína nemá dosah. V TCM veria, že v ľadvinách je umiestnený „pohár života“, z ktorého postupne ubúda a tým sa skracuje aj naše bytie v tomto tele na tejto planéte. Nazýva sa to esenciou Jing.
V súčasnej dobe prebehli viaceré výskumy na zvieratách, ktoré by potvrdili túto teóriu (Anti Aging). Myši, ktorým bol podávaný Cordyceps, žili o niekoľko mesiacov dlhšie, ako tým, ktorým bolo podávané placebo. Podobný výsledok prebehol aj na ovocných muškách.
Nie je však ešte vedecky dokázané či má Cordyceps podobný efekt aj na ľudí. Avšak vďaka vysokému množstvu antioxidantov, ktoré chránia naše telo pred oxidačným stresom, je to pravdepodobné. Nakoniec, aj niekoľko tisíc rokov tradície pri jeho užívaní v tradičnej čínskej medicíne nám napovedá, že by jeho účinky, spomaľujúce starnutie, mohli byť pravdivé.
V modernom svete by sme mohli Cordyceps opísať ako nootropikum, ktoré má bohatý obsah vitamínov a minerálov a taktiež kompletné zastúpenie aminokyselín.
Predpokladá sa, že táto huba môže zlepšiť aj športový výkon. Vedci sa domnievajú, že má tendenciu navýšiť v tele molekuly Adenozíntrifosfátu (ATP), ktorý je nevyhnutný na dodávanie energie do svalov. To môže ovplyvniť aj spôsob, ako naše telo využíva kyslík pri záťaži.
Veľmi sľubné výsledky na zvieratách a vo vedeckých skúmavkách preukazuje Cordyceps aj v boji proti rakovine a im pridruženým chorobám. Laboratórne výsledky preukázali spomaľovanie rastu nádorov, lepší priebeh liečby a taktiež podporu imunitného systému.
Cordyceps má pravdepodobne naozaj mnoho benefitov (znižuje zlý LDL cholesterol, pomáha bojovať proti diabetu druhého stupňa..), ale my si tu spomenieme ešte jeho účinok na srdce. V Číne sa napríklad Cordyceps predpisuje na liečbu porúch srdca spojených s arytmiou.
Štúdia School of Medicine, Shanghai z roku 2014 zistila, že Cordyceps významne znížil srdcové úrazy u potkanov s chronickým ochorením obličiek. Predpokladá sa, že zranenia srdca spôsobené chronickým ochorením obličiek zvyšujú riziko srdcového zlyhania, takže zníženie týchto zranení môže pomôcť vyhnúť sa tomuto výsledku.
Vedci prisúdili tieto nálezy obsahu adenozínu v Cordycepse. Adenozín je zlúčenina, ktorá sa vyskytuje v prírode a má účinky na ochranu srdca.
Čiže opäť je odpoveďou príroda.
Lions Mane je huba, ktorá svojim tvarom pripomína hrivu leva. Taktiež, ako napríklad Cordyceps, sa už dlhé roky využíva najmä v tradičných medicínach. Či už sa používa do prípravy jedál alebo formou „čaju“ či ako klasické liečivo.
Lions Mane má taktiež mnoho benefitov. Okrem posilnenia imunitného systému pomáha pravdepodobne bojovať proti rakovine, Alzheimerovej chorobe, depresii či dokonca zlepšuje kognitívne funkcie.
Lions Mane sa často využíva, ak potrebujeme zlepšiť našu koncentráciu alebo pamäť. Práve tieto účinky by mohli oceniť napríklad študenti alebo jednoducho ľudia, ktorí potrebujú zlepšiť svoje učebné schopnosti. Často to spomínam, ale mozog je orgán, o ktorý sa treba naozaj dôkladne starať. Tým, že venujeme pozornosť zväčša viditeľnému aspektu nášho tela, ako napríklad premene postavy, či už je to redukcia hmotnosti alebo naberanie svalovej hmoty stáva sa, že naša telesná kompozícia sa dostáva do popredia pred napríklad orgánmi, ktoré viditeľné nie sú. A práve mozog môže byť jedným z týchto orgánov (samozrejme by sme sem mohli zaradiť aj pečeň, ľadviny a pod).
„Uvádza sa, že Lions Mane podporuje sekréciu nervového rastového faktora in vitro a in vivo. Nervový rastový faktor sa podieľa na udržiavaní a organizovaní cholinergných neurónov v centrálnom nervovom systéme. Tieto nálezy naznačujú, že (H. Erinaceus) môže byť vhodný na prevenciu alebo liečbu demencie“.
Japonská štúdia na myšiach preukázala zlepšené funkcie mozgu, pamäte a preukázateľne lepšie výsledky pri riešení úloh myší, ktorým bolo podávané Lions Mane, v porovnaní so skupinou myší, ktorým podávané nebolo.
Prebehlo viacero výskumov, ktoré potvrdili zlepšenie kognitívnych funkcií u zvierat, ale aj ľudí. Najmä pri staršej populácii môže mať užívanie Lions Mane blahodárne účinky. Menší fytoterapeutický výskum uverejnený v roku 2009 dokázal, že pravidelné užívanie Lions Mane zlepší výrazne kognitívne funkcie, v porovnaní so skupinou, ktorá užívala počas výskumu placebo.
Určitý efekt môže mať aj pri prevencii a liečbe depresie a psychických porúch. Viaceré výskumy potvrdili túto domnienku. Výskumy na zvieratách potvrdili, že skúmané objekty, ktorým bol podávaný výťažok z Lions Mane preukazovali nižšiu mieru podráždenia a vykazovali taktiež aj nižší stav depresie.
V japonskej štúdii bol výťažok z Lions Mane podávaný ženám s určitými zdravotnými problémami, menopauzou či ťažkosťami spánku po dobu 4 týždňov. Prijímali ich vo forme sušienok, kde placebo skupina dostávala sušienky bez výťažku húb.
Po 4 týždňoch prezentovala skupina výrazne nižšie úrovne podráždenia, lepšiu kvalitu spánku či menej úzkostných stavov, ako skupina s placebom.
Reishi je pravdepodobne z medicínskych húb tou najznámejšou. Pomerne často na ňu natrafíme v obchodoch so zdravou výživou alebo je súčasťou rôznych doplnkov výživy.
Čomu však Reishi vďačí za svoju obľúbenosť?
Najmä v súčasnej dobe, kedy sa takmer neustále niekam ponáhľame, má miera stresu naozaj alarmujúco rastúcu krivku. Vraví sa, že máme až 100x viac stresu, ako naši prarodičia. Spôsobené je to najmä životným štýlom. To, že sme neustále zastihnuteľní, každú chvíľku kontrolujeme svoj mobilný telefón (vzniká tu už závislosť a tzv. Fantómov syndróm, kedy kontrolujeme telefón len pre istotu či nám náhodou niekto nepísal), email a zo všetkých strán máme pocit, že toho stále vlastníme alebo prežívame v porovnaní s našimi rovesníkmi málo.
Reishi obsahuje tak, ako aj predchádzajúce huby, ktoré sme si spomenuli, mnoho antioxidantov, čo naše telo ocení nielen v boji s oxidačným stresom, ale podporuje aj náš imunitný systém. Má taktiež bohaté zastúpenie vitamínov a minerálov (železo, selén..) a obsahuje taktiež všetky esenciálne aminokyseliny.
Vďaka terpenoidom obsiahnutých v Reishi naše telo lepšie bojuje aj s rôznymi zápalmi a naše zdravie je tak pevnejšie! Obzvlášť v dnešnej dobe je to dobrá pomôcka, ako sa chrániť pred vírusmi a podobne.
Neustále prebiehajú výskumy, kedy sa Reishi skúma ako prostriedok pomáhajúci v boji s depresiou a zmierňovaním pocitu únavy a teda pomáha nadobudnúť životnú energiu.
Výskum Čínskej univerzity na vzorke 132 pacientov potvrdil, že zdravotný stav sa výrazne zlepšil u pacientov, ktorí užívali Reishi v porovnaní so skupinou, ktorej bolo podávané placebo. Pozorujúce subjekty trpeli rôznymi zdravotnými ťažkosťami ako napríklad závraty, bolesti hlavy a podobne.
Reishi má totiž schopnosť upokojovať centrálny nervový systém a tým navodiť pocit pokoja. Je to najmä vďaka nastoleniu rovnováhy medzi nervovými prenášačmi (Dopamín, Serotonín, Gaba, Norepinefrín). Môže byť teda super pomôckou pre ľudí, ktorí pracujú v stresujúcom prostredí alebo jednoducho chcú týmto stavom predchádzať. Ja osobne si Reishi dávam večer pred spaním. Celkový proces prípravy je malým rituálom, ktorý už sám o sebe pôsobí upokojujúco. Tým pádom sa nám mierne spomalí tok myšlienok a tak vzniká aj trošku vyššia pravdepodobnosť k lepšiemu spánku.
Medzi ďalšie výhody užívania Reishi patrí napríklad jej pomoc pri detoxikácii pečene a taktiež zlepšuje bunkový metabolizmus. Aj v tomto prípade prebieha viacero výskumov, pracujúcich napríklad na dokázaní či huba Reishi znižuje množstvo cukru v krvi alebo či pozitívne pôsobí na zdravie srdca a mnoho ďalších.
Spomenuli sme si tu okrajovo 3 druhy húb, ktoré vám môžu dodať energiu, zlepšiť koncentráciu alebo upokojiť myseľ. Keďže množstvo, resp. výťažok húb je rôzny pri mnohých výrobcoch, odporúčame dodržiavať dennú dávku, akú uvádzajú na svojich obaloch.
I keď ešte neustále prebieha mnoho výskumov o zdravotnom účinku húb, mnoho benefitov už bolo dokázaných či už vedecky alebo niekoľko tisíc ročnou praxou v rôznych druhoch tradičných medicín. Myslím si, že stojí minimálne za skúšku zaradiť niektoré z nich či už ako prevenciu alebo jednoducho podporu nášho zdravia, psychiky alebo zlepšenej koncentrácie a pod..