Sila ranných rituálov

To, ako sa budeme v priebehu dňa cítiť, je vo veľkej miere v našich rukách. Samozrejme, život nám prináša aj nečakané situácie, ktoré ovplyvniť častokrát nevieme. Momenty, ktoré možu otriasť nie len naším časovým harmonogramom, ale aj psychikou samotnou. Ako mi často vraví moja mama, „život je to, čo sa deje, keď máme iné plány.“

Na druhej strane, existuje naozaj velmi veľa vecí, ktoré ovplyvniť vieme! Jednou z najdôležitejších je práve to, ako začneme deň (po kvalitnom spánku).

Všetko sa začína ránom! To, ako sa rozhodneme vstúpiť do dňa, je len na nás! Určite ste už čítali o sile ranných rituálov a koľko úspešných a produktívnych ľudí (Amelia Boon, Charles Poliquin, Arnold Schwarzenegger…) postupuje ráno podľa plánu, ktorý im vyhovuje a naštartuje do všetkého, čo ich v ten deň čaká. 

(Na trhu je množstvo kníh, ktoré sa venujú práve tejto téme, čiže mnoho z vás už tieto info má. My sa však snažíme nasmerovať aj ľudí, ktorí toľko času nemajú alebo sa s niečím podobným jednoducho stretávajú po prvýkrát.) 

Mnoho z nás vykonáva niektoré ranné rituály podvedome. Môže to byť čas, kedy si dáme rannú kávu, možno 5 minút na prečítanie novín a utekáme do práce či školy. Nechcem povedať, že je s tým niečo v neporiadku. Pokiaľ sa cítime dobre a máme dosť energie (fyzickej i tej mentálnej), nieje pravdepodobne dôvod naše ranné rituály meniť. Predsa len, neexistuje univerzálna pravda, ktorá by platila pre nás všetkých.

Ráno je pre mňa najoblúbenejšia časť dňa. I keď som nikdy nebol ranný typ, podarilo sa mi postupne privyknúť i na ranné budíky o 5.30. V tomto prípade je naozaj dôležitá pravidelnosť. Čas, kedy sa uložíme do postele, i ten, kedy z nej vstávame by mal byť v ideálnom prípade približne rovnaký. Cirkadiánny rytmus ovplyvňuje našu životnú energiu a napríklad nám môže výrazne pomôcť ako prostriedok k pomalšiemu starnutiu a pevnejšiemu zdraviu. Pravidelnosť je výrazná pomôcka napríklad aj v čínskej medicíne. Viaceré vnútorné orgány milujú pravidelnosť a práve tá napomáha ich pevnému zdraviu!

Ranná hydratácia

Po prebudení je naozaj dôležitá ranná hydratácia. Po niekoľkohodinovom spánku je doplnenie tekutín veľmi dôležité. Moja cesta po prebudení smeruje z postele priamo do kuchyne. Začínam zvyčajne cca 250-300 ml vody (diamantovej) s citrónovou šťavou a troškou soli (himalájskej, hawaiskej a pod. – skrátka niektorej farebnej). Vďaka tejto kombinácii zlepšíme trávenie, pomôžeme detoxikácii, zvýšime vstrebateľnosť napríklad vitamínov skupiny B a soľ nám taktiež pomôže k lepšej peristaltike čriev a obsahuje taktiež dôležité minerály, ako napr. sodík, kalcium, magnézium a pod. Je to jedna z najzákladnejších rád aj svetového trénera Wolfganga Unsoeld, ktorý tvrdí, že je to perfektný štart do dňa, ktorý takmer nič nestojí a výrazne nakopne našu energiu! Čiže v skratke, za málo peňazí, veľa muziky

Po rannej hygiene ešte vypijem ďalší pohár s 10g glutamínu. Jedna z najdôležitejších aminokyselín, ktorá napríklad podporuje dobrú imunitu, zlepšuje trávenie a chráni aj našu svalovú hmotu.

Niečo, čo vám zlepší náladu

Ďalšia dôležitá vec, ktorá by podľa môjho názoru mala byť súčasťou ranných rituálov, je pripraviť sa na deň psychicky. Marcus Aurélius si napríklad pri rannej „meditácii“ vravel sám pre seba, že je pravdepodobné, že počas dňa stretne aj hlúpych či zlých ľudí. Že sa mu nemusí dariť tak, ako by si mohol želať, alebo jednoducho môže zažiť aj „deň blbec“. Pomáhalo mu to pravdepodobne so zvládaním krízových situácií. Pretože je jednoduché vysnívať si krásny deň, ale čo ak nám iná sila prinesie aj nejaké negatívum? Je teda dobré, byť naň pripravený. 

V tomto prípade to môže byť naozaj veľmi individuálne! Mnoho ľudí píše denník. Napríklad čo chce v daný deň dosiahnuť, čiže denný cieľ. Niekto z nás píše slová vďaky, iný zase využije čas na krátku prechádzku vonku so svojím psom a podobne.

Pre mňa je to skontrolovať či kvety v byte alebo na terase nepotrebujú poliať alebo oberiem suché listy a pod. Skrátka starostlivosť o niečo, čo by bez našej pomoci ťažko prežilo. Jednak mám v genetickom fonde vpísanú lásku k prírode, ale taktiež množstvo výskumov dokázalo, že robiť dobré skutky alebo nemyslieť len sám na seba, ale starať sa aj o blaho iných (aj kvetov a prírody) je jeden z najvýraznejších faktorov pôsobiacich na naše zdravie! Posilňuje totiž enormne našu imunitu a taktiež znižuje množstvo stresových hormónov, čo je v dnešnej dobe viac ako potrebné. 

Meditácia a rozhýbanie tela

Rannou meditáciou napríklad začína deň viac ako 80% úspešných ľudí, ktorých vo svojom podcaste vyspovedal známy autor kníh Tim Ferriss. Prečo by sme nemohli podobným spôsobom začať deň aj my?!

Ako ste sa mohli dočítať už v Home Gym 1, meditácia má úžasné množstvo benefitov. Nielen že nám pomáha psychicky, ale vďaka nej môžeme zhodiť aj trošku tuku či zlepšiť celkové zdravie.

Vďaka rannej meditácii zlepšíme okysličenie všetkých buniek v tele (ak správne dýchame). Náš energy level vystúpi niekoľkonásobne nahor a my sa budeme cítiť ešte čerstvejší ako fresh pomarančový džús!

Tu by som však ja osobne uprednostnil aktívnu meditáciu vykonanú napríklad pri cviku pozdrav slnku (Surya Namaskar) pred tou pasívnou.* Rozprúdime totiž krv v tele, rozhýbeme si všetky svaly a zlepšíme našu flexibilitu. V neposlednom rade si myslím, že meditácia v pohybe nás nevráti príliš nazad do parasympatického systému, ktorý môže na niekoho pôsobiť výrazne upokojujúco. My by sme sa mali chcieť do dňa nabudiť v pozitívnom slova zmysle a zvýšiť náš drive a koncentráciu.

*Ak má niekto napríklad problémy s tlakom, striedanie asán a zmeny polohy tela hlavou hore a dole mu nemusia robiť príliš dobre.

Samozrejme, súčasťou našich ranných rituálov môže byť čokoľvek, čo máme radi a zlepší nám celý nastávajúci deň. Nespomenul som napríklad rannú studenú sprchu, prípravu kávy či raňajok a podobne. Dôležité je začať pozitívne, ak sa to čo i len trošku dá. Minimálne by ste sa mali snažiť spraviť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste sa cítili po celý deň dobre. A i keď mnoho vecí ovplyvniť nedokážeme, ranné rituály nám môžu pomôcť zvládať nástrahy dňa trošku ľahšie.