Príprava (nielen) na tréning – pokračovanie

Takmer všetko v živote má dve strany. Tak, ako nám súčasná doba priniesla mnoho výhod (teplá voda, dostatok jedla, pracovné možnosti), priniesla nám aj niekoľko negatív. Z našich životov sa čoraz viac vytráca fyzická aktivita. Smutné je, že je tomu tak takmer na všetkých úrovniach nášho fyzického bytia. Nie len my, dospelí, ale aj deti majú čoraz menej možností k športovému vyžitiu. 

Akoby sme nejakým spôsobom zabúdali na to, že pohyb je nevyhnutný pre náš zdravý rozvoj a prináša naozaj nespočetné množstvo benefitov!

Často vravievam svojim klientom, že šport je fenomén! Nepôsobí len na náš zovňajšok, ale  vo veľkej miere ovplyvňuje aj našu duševnú pohodu. 

Ako som už v predchádzajúcom článku spomínal, kvalita nášho tréningu je určená mnohými premennými. Nejde len o to dobre sa rozcvičiť, šupnúť do seba predtréningovku a ideme na to. Dôležitý je v tomto prípade už deň predtým. Výživná večera a kvalitný spánok nám v tom pomôžu. 

Avšak ako sa vraví, ráno robí deň. To, ako sa zobudíme, čo si spravíme na raňajky a akú psychickú pohodu máme, sú ďalšie faktory.

Raňajky sú pre mňa osobne najdôležitejšou časťou dňa. Nie len samotné jedlo, ale ranná pohoda a príjemný rozbeh do všetkého, čo ma v ten deň čaká. Mnoho výskumov dokázalo, že práve raňajky ovplyvňujú naše fungovanie počas celého dňa. Je to štartér nie len na tréning, ale  ovplyvňujú napríklad našu koncentráciu v práci alebo čas, ktorý trávime s rodinou.

Ranné jedlo by malo naštartovať nie len naše telo, ale najmä mozog. Po raňajkách by sme sa mali cítiť plní sily, energie a mali by sme mať dostatočne jasnú myseľ na riešenie napríklad pracovných povinností. Ideálnym by k tomu mohli byť raňajky obsahujúce napríklad bielkoviny, zdravý tuk a zeleninu. Orechy sú perfektná voľba, ktorá by v raňajkovom pokrme nemala chýbať. 

Opäť chcem však zdôrazniť individualitu každého z nás. Neexistuje ideálny vzorec, ktorý platí pre nás všetkých. Je totiž toľko typov metabolizmu, koľko je ľudí na svete.

Samotný tréning je už čerešnička na torte. Jeden z mojich klientov správne poznamenal, že v zhone dnešnej doby, pri každodennom riešení mnohých rozhodnutí, je tréning bonusom a  odmenou. 

Tréning by mal byť časom, kedy všetky povinnosti ostali za dverami a môžeme sa sústrediť len na vlastný výkon. Spojenie pohybu s dychom, uvedomenie si toho, čo robíme a prečo to to robíme. Príprava tréningu vopred, nám uľahčí celý čas strávený vo fitku a nebudeme musieť náhodne improvizovať, na akú lavičku si ľahnúť alebo akú činku vziať. Periodizácia, plánovanie, neodhadovať váhu činky, ale vedieť, čo presne je náš cieľ.

Dôležitou súčasťou celého procesu je však nie len akumulácia sily počas určitých cvikov, ale udržanie koncentrácie počas celého tréningu. 

Práve koncentrácia je tu veľmi, veľmi dôležitá! A práve preto  jednou z najdôležitejších vecí, ktorá by mala ostať v šatni, je práve mobilný telefón. Nemal by ho mať cvičiaci a už vôbec nie tréner. Telefón a iné zariadenia totiž kradnú našu pozornosť a lákajú ju zlým smerom. Užime si tento čas a sústreďme sa radšej na správnu techniku, naplnenie tréningového plánu a sledujme svoj cieľ, ako keď je šíp vystrelený z luku.

Pevne verím, že máte radosť z pohybu a športu, ktorý obohacuje váš život. Že vaše ciele sú každým tréningom bližšie a môžete byť na seba právom hrdý. Všetko vo vesmíre pracuje v rovnováhe. Tak, ako môže napr. meditácia obohatiť našu dušu, fyzický tréning uzdravuje naše telo ☺

Veľa pekných športových dní, priatelia!

Zdieľaj tento článok: 

Be the first to comment “Príprava (nielen) na tréning – pokračovanie”